Bi rad izvedel več o onkoloških boleznih in njihovem zgodnjem odkrivanju? Te zanima, kako lahko s preventivo in zdravim življenjskim slogom zmanjšaš tveganje za nastanek raka? Rad sodeluješ pri projektih, ki ozaveščajo o pomenu zgodnjega odkrivanja in podpore bolnikom z rakom?
Če si na vsaj eno vprašanje odgovoril z DA, potem je Projekt Onko pravi za tebe!
Projekt Onko je javnozdravstveni, preventivni in izobraževalni projekt, ki deluje pod okriljem Društva študentov medicine Slovenije (DŠMS). Naše poslanstvo je ozaveščanje širše javnosti o raku, njegovih dejavnikih tveganja, pomembnosti zgodnjega odkrivanja bolezni ter učenju preventivnih ukrepov, ki dokazano zmanjšujejo pojavnost in smrtnost zaradi rakavih obolenj. Približno polovica vseh rakov je lahko preprečljivih, če upoštevamo 12 nasvetov proti raku. Projekt Onko predstavlja tudi celosten pristop k destigmatizaciji raka in smrti, spodbuja javni dialog o paliativni oskrbi in podpira tako bolnike kot njihove svojce.
Glavni cilj Projekta Onko je dvigniti zdravstveno pismenost prebivalstva, s poudarkom na preventivi raka. Naše aktivnosti so usklajene z Evropskim kodeksom proti raku ter sledijo usmeritvam Slovenskega nacionalnega programa obvladovanja raka (Državni program obvladovanja raka). Veliko sodelujemo z Onkološkim inštitutom Ljubljana, Društvom onkoloških bolnikov Slovenije ter Zvezo slovenskih društev za boj proti raku.
S čim se ukvarjamo?
Akcija darovanja las
Vsako leto zaradi raka lasuljo potrebuje do 20 otrok
Rak in njegovo zdravljenje prinašata številne izzive, eden vidnejših je izguba las. V Sloveniji za rakom letno zboli okoli 80 do 90 otrok, med njimi jih 15 do 20 potrebuje lasuljo. Ta jim pomaga pri ohranjanju samozavesti in zmanjšuje občutke nelagodja.
Akcije zbiranja las za lasulje otrok, ki ni časovno omejena, poteka pod okriljem sekcije Projekt Onko pri Društvu študentov medicine Slovenije. Ta sodeluje z britansko dobrodelno organizacijo Little Princess Trust. Lasulje so zahvaljujoč sodelovanju z organizacijo Little Princess Trust v Sloveniji za otroke do 24. leta brezplačne. Ena lasulja zahteva vsaj 17 čopov las dolžine 30–40 cm.
Slovenska ambasadorska organizacije Little Princess Brigita Smrekar je zaradi hčerine bolezni tudi sama začela z donacijami in povezala domače okolje z mednarodno organizacijo. O pomenu lasulj za otroke pravi: »Ko otrok izgubi lase, ne izgubi le pričeske, temveč pogosto tudi pogum. Lasulja lahko pomeni razliko med osamo in nasmehom.«
Psihologinja dr. Ivana Kreft Hausmeister z onkološkega oddelka Pediatrične klinike poudarja, da lasulja mnogim otrokom omogoči občutek normalnosti, kar pomembno vpliva na njihovo kakovost življenja. Tudi pediatrinja onkologinja Simona Ivančan potrjuje: »Izguba las je za otroke lahko izjemno boleča izkušnja, lasulja pa jim pomaga ohranjati identiteto in samozavest.«
O Projektu Onko
Projekt Onko deluje pod okriljem Društva študentov medicine Slovenije. Poleg ozaveščanja o raku organizira tudi akcijo zbiranja las za izdelavo lasulj. K sodelovanju so povabili frizerske salone, ki prejmejo jasna navodila o pogojih za darovanje – lasje morajo biti dolgi vsaj 30 cm, zdravi, nebarvani in suhi. Striženje ni nujno brezplačno, zato je priporočljivo predhodno povprašati izbranega frizerja. Cilj akcije je zbrati zadostno količino kakovostnih darovanih las – približno 260 do 350 čopov – za izdelavo brezplačnih lasulj za 20 otrok in mladostnikov, ki so zaradi zdravljenja raka izgubili lase, ter jim tako pomagati pri ohranjanju samozavesti, občutka normalnosti in dostojanstva med težkim obdobjem bolezni.
Več informacij in kontakt
📲 IG: @projektonko
📲 FB: Projekt Onko
📞 Jan Špiclin – 070 548 251
📞 Tina Bučar – 041 672 967
📧 projekt.onko@dsms.net
Predavanja in delavnice
Osnovne informacije
CIljna publika: Odrasli, ki želijo poglobiti svoje znanje o raku, njegovih vrstah in značilnostih ter spoznati zdrav način življenja, s katerim lahko to bolezen pogosto preprečimo.
Izvajalec: Študentje medicine, ki so izkušeni člani Projekta Onko in so predhodno opravili teoretični in praktični del internega izobraževanja na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
Trajanje: 90 minut.
Vsebina: Delavnica je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. Vsebino lahko glede na ciljno skupino nekoliko tudi prilagajamo, npr. poudarimo posamezne vsebinske sklope ali nekatere izpustimo (pri izrazito moških oz. ženskih skupinah).
Cena: Po dogovoru.
Zakaj naša delavnica?
Rak v svetu predstavlja drugo najpogostejšo bolezen in vzrok smrti, med rojenimi leta 2020 pa bosta v Sloveniji do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolela eden od dveh moških in ena od treh žensk.
Na naši delavnici si o raku prizadevamo odkrito spregovoriti in udeležencem na poljuden način predati ključne strokovne informacije o zdravihnavadahinsamopregledovanju, ki posamezniku pomagajo pri preventivi ali zgodnji prepoznavi bolezni. Skoraj polovico vseh rakavih bolezni je namreč mogočepreprečiti, če sledimo ozaveščenemu življenjskemu slogu.
Verjamemo, da lahko z izobraževanjem javnosti zmanjšamo možnost tako za pojavbolezni kot tudi izboljšamo prognozo za tiste, ki se z diagnozo rak soočijo.
Potek delavnice
V teoretičnem delu delavnice podrobneje predstavimo in razložimo:
Kaj je rak in kako nastane?
Kakšne so lastnosti in kateri so dejavniki razvoja raka?
Kako lahko kot posamezniki pri sebi zmanjšamo tveganje za razvoj rakave bolezni?
Kateri presejalni programi trenutno delujejo v Sloveniji (Dora, Zora in Svit) ter kakšen je proces sodelovanja pri njih?
Nato se osredotočimo na posebnosti najpogostejših vrst rakov v Sloveniji, med katere sodijo rak dojk, materničnega vratu, kože, testisov in prostate. Na koncu podamo napotke za samopregledovanje kože, dojk in mod.
V praktičnem delu delavnice udeleženci aktivno sodelujejo in novo pridobljeno znanje o samopregledovanju v živo preizkusijo na modelih dojk, mod in kože. Za prikaz rakavih sprememb imamo na voljo modele prostate in materničnega vratu. Prav tako smo pripravili zloženke in kartončke s povzetki osnovnih informacij o raku na splošno ter o melanomu, raku dojk in raku mod.
Vabimo podjetja, šole, fakultete, društva in ostale, ki bi želeli izvedeti več o preventivi raka, da nam pišete na zgoraj navedeni e-mail naslov in bomo za vas izvedeli predavanje in delavnico!
Zborniki naših kongresov in vodniki za samopregledovanje
Zbiranje zgodb borcev
V Projektu Onko smo z namenom ozaveščanja o raku februarja 2022 na socialnih omrežjih začeli serijo objav, kjer delimo osebne zgodbe posameznikov, ki so se v življenju pobliže srečali s to boleznijo. Objavimo jih s prizadevanjem, da bi čim več ljudi spoznalo, s čim se spopada oseba, ki zboli za rakom, prav tako pa si želimo, da bi zgodbe hkrati komu vlile upanje in voljo, da se bori naprej.
Tudi vas vabimo, da z nami skozi zgodbo delite svojo osebno izkušnjo, če:
1) se trenutno soočate z rakom,
2) ste raka že preboleli ali
3) raka preboleva oz. je že prebolel kdo izmed vaših bližnjih.
Vsebinsko imate pri zgodbi popolnoma prosto pot, po želji pa lahko besedilu priložite tudi fotografije. Vključite lahko svoja občutja ob spopadanju z boleznijo, opišete, kako je izkušnja vplivala na vas, lahko pa dodate tudi kakšen motivacijski stavek; v spodbudo vsem, ki se trenutno borijo z rakom. V objavi bo uporabljeno samo vaše ime, razen če v zgodbi posebej omenite tudi svoj priimek.
Če se odločite deliti svojo izkušnjo, rabimo v znak dovoljenja, da zgodbo lahko objavimo, podpisan obrazec, ki ga lahko prevzamete, natisnete, podpišete in skenirate ali elektronsko podpišete.
Prosimo, da nam zgodbo in izpolnjen obrazec posredujete na e-naslov projekt.onko@dsms.net z zadevo MOJA ZGODBA. Prav tako se lahko na ta naslov na nas obrnete s kakršnimikoli vprašanji.
Veselimo se sodelovanja in prebiranja vaše zgodbe.
Že objavljene zgodbe lahko najdete na našem Facebook in Instagram profilu ter na naslednji spletni strani.