
Oktober 2015 – Marec 2016
Naše društvo je zelo aktivno tudi na mednarodnem področju. Pri projektu Mednarodne izmenjave organiziramo enomesečne izmenjave pod okriljem IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations), svetovne študentske medicinske organizacije, sprejemamo tuje študente in pošiljamo naše študente na izmenjavo v različne države širom celotnega sveta. S tem jim nudimo možnost, da spoznavajo različne kulture in zdravstvene sisteme različnih držav.
V Ljubljani ima vsako leto več kot 90 študentov možnost, da se za en mesec odpravi na izmenjavo, kjer se seznani s kakšno raziskavo in samim raziskovalnim delom (raziskovalna izmenjave) ali pa prakso, kar pomeni, da opravlja dodatne vaje na enemu izmed oddelkov v bolnišnici (strokovna izmenjava). Z državami podpišemo bilateralne pogodbe, zato lahko za vsakega tujega študenta, ki ga mi sprejmemo, gre en naš študent v tisto državo na izmenjavo. Študentom, ki pridejo na izmenjavo v Slovenijo in postanejo za en mesec del naših raziskav ali gredo na oddelke v kliničnem centru, omogočimo prenočišče, prehrano in socialni program. Na sami izmenjavi študentje izpolnjujejo podatke o tem, kar počnejo vsak dan v ‘Logbook’, ki ga na koncu izmenjave podpiše tudi njegov mentor, zraven pa dobijo tudi certifikat o opravljeni izmenjavi.
Vsako leto aktivno sodelujemo na mednarodnih srečanjih. IFMSA organizira dve Generalni skupščini IFMSA (GA=General assembly), kjer predstavljamo svoje projekte, se povezujemo z društvi iz drugih držav, podpisujemo pogodbe za izmenjave in spoznavamo študente medicine iz celega sveta. Letos je marčevska Generalna skupščina potekala v Turčiji, avgustovska pa v Makedoniji. Delegacija ZŠMS (Zveze študentov medicine Slovenije), katere velik del predstavljajo člani našega društva, je na teh srečanjih vedno znana kot zelo aktivna in kritična, s tem pa ena izmed članic IFMSA, ki najbolj prispeva k razvoju organizacije. Poleg udeležbe na svetovnih srečanjih, pa se vsako leto pojavimo tudi na evropskem srečanju, imenovanem EuRegMe (European Regional Meeting), kjer se osredotočimo bolj na evropske zdravstvene sisteme in trenutno situacijo v zdravstvu. Letos bo srečanje potekalo v Grčiji. Lani smo spet postali bolj aktivni v EMSA (European Medical Students’ Associaton), saj smo se udeležili obeh Generalnih skupščin, spomladanske na Poljskem in jesenske v Nemčiji. Letos pa bosta skupščini v Gruziji in na Kosovu.
Letos smo po dolgem času tudi ponovno obudili Twinning. Namen twinninga je povezanje in izmenjava skupin študentov dveh različnih evropskih fakultet. Študentje si pri tem izmenjujejo dobrine na kulturnem, izobraževalnem in socialnem nivoju. Študentje organizirajo za izmenjavo celoten program, ki vsebuje izobraževalne in družabne dogodke, glede na želje in zanimanja tuje skupine študentov. Poskrbljeno je za tri obroke na dan in prenočišče za skupino tujih in naših študentov v času izmenjave.
Poleg tega pa pod okriljem projekta potekajo tudi izmenjave s Procape Hospital v Recifu v Braziliji, kjer imajo študenti 4., 5. in 6. letnika ter absolventi možnost opravljati vaje iz kirurgije.